Scroll to top
en sk

Small screenprinting studio
with added value

screenprinting studio - fine art silkscreens - production of fashion brands

About us

Náš ateliér sme založili v roku 2009 ako výsledok dlhodobých aktivít v oblasti sieťotlače. Začínali sme s plošnou sieťotlačou, potlačou fólií a textilu, ale od roku 2019 sme náš ateliér vybavili aj veľkoformátovým tlačiarenským strojom a rozšírili naše služby o tlač malých, ako aj veľkoformátových grafík. Od založenia ateliéru sme nazbierali množstvo skúsenosti ako vás previesť celým procesom prípravy grafík do tlače. Či už je vašou voľbou produkcia vlastnej textilnéj značky, alebo tvorba umeleckéj grafiky na papieri.

Screenprinting

fine art silkscreen

Od roku 2019 sme rozšírili sieťotlač aj o grafickú tlač, predovšetkým pre výtvarné umenie a dizajn. Náš malý tím tvoria umelci s vysokým stupňom znalostí, ale aj vášne pre tvorbu umeleckých grafík najvyššej kvality. Veľkým prínosom je náš pohľad na tlač serigrafie nielen očami tlačiara, ale aj výtvarníka. Zabezpečujeme dodanie archívnych bavlnených, ako aj štandardných grafických papierov a poradenstvo pri spracovaní grafiky. Tlačíme vodnými a solventnými farbami. Umelecké serigrafie vieme tlačiť až do formátu B0 ( B0 – 1000×1414 mm ).

Služby

Screenprinting

screenprinting on textile

Zameriavame sa na potlač textilu technikou sieťotlače. Náš ateliér si vybudoval v priebehu rokov veľmi dobrú reputáciu pre potlač textilu vysokej kvality. Sieťotlač pridáva vášmu dizajnu kvalitu a trvácnosť. Zabezpečujeme výrobu od A po Z pre odevné značky. Dodávame tričká, mikiny, plátene tašky a mnohé iné produkty. Textil vám vieme ucelene označkovať vnútorným “imprintom”, našitím etikiet s logom, pridaním visačky, až po konečné zabalenie. Vieme vám dodať a potlačiť aj doplnkový sortiment ako papierové tašky, krabičky, samolepky atď. Preferujeme tlač vodnými farbami pre ich ekologickosť a kvalitu.

Waterbased inks

Sú šetrnejšie k prírode. Rozdeľujú sa na “low solids” a “high solids”
Low solids sú tradičné farby na vodnéj báze s nízkou krycou schopnosťou. Sú určené predovšetkým pre potlač bieleho a svetlého textilu. Farba sa vsakuje do vlákna tkaniny a je tak veľmi jemná na dotyk a priedušná. Sú skoro také mäkké, ako tričko samotné. Je nimi možné tlačiť aj jemné rastre.
“High solids “ obsahujú vyššie množstvo pevných látok a preto sú viac krycie. Na dotyk sú stále mäkké, ale nie až tak ako “low solids” farby. Sú určené predovšetkým pre potlač tmavého textilu. Vytvárajú jemnú, hladkú a elastickú vrstvu. Sú skvelé aj pre syntetické materiály ako polyester, nylon a iné.

Discharge inks

Sú to tiež farby na vodnej báze, určené pre tmavý a bavlnený textil “farbený reaktívnymi farbami”. Farby používajú aktivátor, ktorý odfarbí pôvodnú farbu trička a zafarbí jeho vlákno nanovo. Potlač je rovnako mäkká ako pri low solids farbách a na tmavom textile má jasné, sýte odtiene.

Plastisol inks

Sú najpoužívanejšie farby v sektore. Základom farby je tekuté pvc, čo zaručuje farbe veľmi dobré vlastnosti pri tlači. Tieto farby umožňujú tlačiť veľmi jemné rastrové detaily, presné pantone odtiene a rôzne efektné “farby”, akými sú fosfor, neónové, glitrové, metalické farby. Nevýhodou plastizolových farieb pri tlači veľkých plôch je ich nepriedušnosť, pretože na povrchu textilu vytvoria gumovú vrstvu.

Silicone inks

Sú asi najmladšie na trhu. Používajú sa predovšetkým na náročné syntetické materiály akými sú športové textílie a vysoko elastické tkaniny ( napr. s veľkým podielom elastanu ). Tieto farby sú v podstate nezničiteľné. Silikónová vrstva farby je extrémne elastická v porovnaní s inými farbami, ale nevýhodou je tiež nepriedušnosť potlače.

Technical bases

Podklady prijímame vo všetkých štandardných formátoch: vektorové motívy v AI, EPS, PDF, vo veľkosti 1 : 1, a rozlíšení 300dpi v CMYKu ( bitmapové rovnako ), prípadne s priamymi farbami PANTONE. Dôležité sú: rozmery potlače, čísla jednotlivých odtieňov pantone a popis umiestnenia grafiky, alebo náhľad.

advantages & disadvantages of screenprinting

Sieťotlač je grafická technika s priamou potlačou materiálu. Jej prednosťou je výdatný nános farby, vysoká kvalita a trvácnosť potlače, stálosť farieb, možnosť použitia špeciálnych farieb a určenie si presných farebných odtieňov, napr. PANTONE. Neónové, metalické, napeňovacie, alebo iné špecialne farby zatiaľ nie je možné tlačiť na textil digitálne, to však pre sieťotlač nie je problém. Okrem vektorových motívov či písma (logo), je sieťotlačou možné tlačiť aj rastrové a poltónové motívy ako sú obrázky. Rastrový bod v sieťotlači je však podstatne väčší, ako ten ktorý sa používa v digitálnej a ofsetovej tlači ( 3 až 5 x, cca 50 – 60 LPI ). Sieťotlač je technika, ktorá si vyžaduje náročnú predtlačovú prípravu, a to sa odráža na celkových výrobných nákladoch, preto sa cenovo vypláca pri väčších sériach.